Domen Savič: Ukinite komentare!

17-07-2015

by: oli

Autor: Domen Savič, aktivista za internet slobode iz Slovenije

Izvor: http://www.dsavic.net/2015/06/07/ukinite-ze-te-komentarje/

Predlog novog Zakona o medijima izaziva više strahova i sumnji nego nada za rešavanje trenutnih problema. Novi Zakon o medijima nije problematičan samo zbog predloga nove kvote za slovenačku muziku (trajanje emitovanja specifične slovenačke muzike and televiziji i radiju), koji su stručnjaci i javnost već doveli u pitanje, već i zbog načina na koji se dotiče onlajn medija.

Ko je odgovoran?

Stavu 3 člana 18 slovenačkog Zakona o medijima (“Uradni list RS”, br. 110/06 – zvanični prečišćeni tekst, 36/08 – ZPOmK-1, 77/10 – ZSFCJA, 90/10 – odluka US, 87/11 – ZAvMS u 47/12) dodaje se sledeći tekst:

“Urednik je takođe odgovoran za sadržaj komentara i druge audiovizuelne materijale koje postavljaju čitaoci. Urednik mora da izradi i objavi skup pravila za moderaciju komentara. Komentari koji nisu u skladu sa navedenim pravilima moraju da budu uklonjeni sa sajta što je pre moguće.”

Pitanje odgovornosti za sadržaj koji korisnici stvaraju na internetu je prisutno već 10 godina, od kada smo publici omogućili da učestvuje u onlajn debatama putem različitih kanala (komentari, društvene mreže i druga sredstva). Problem leži u potpunoj kontradikciji regulacije i poslovične otvorenosti mreže.

Zapadni mediji već nekoliko godina dovode u pitanje značaj komentara ispod onlajn članaka. Jedan od argumenata Rojtersa zbog čega su ukinuli komentare je bio da se “većina dobro informisane i artikulisane rasprave o vestima, kao i kritike ili hvaljenja vesti, preselila na društvene medije i onlajn forume. Ali, dosta sekcija za komentare se pretvorilo u prave kafanske tuče u kojima većina učesnika ima u krvi ima 0.10 promila alkohola ili više.”

“Ljudi koji bi možda imali nešto korisno da kažu su manje željni da učestvuju u diskusijama u kojima se gađa paradajzom”, dodao je Njujork tajms, dok je Popular Science upozorio da “čak i svađalački nastrojena manjina poseduje dovoljno moći da iskrivi čitaočevo viđenje priče”.

Zapadne medijske kuće ukidaju sekcije za komentare i stoga ne moraju da brinu o regulisanju i objavljivanju komentara. Ranije su pojedini slovenački mediji pokušali da motre na sekcije za komentare uvođenjem pravila obavezne registracije – korisnici koji žele da ostave komentar moraju da se registruju i odaberu korisničko ime. Drugi mediji su želeli još strožu proceduru – da se korisničko ime poveže sa brojem pretplate, spajajući tako korisnika sa konkretnim imenom i adresom. Na kraju, pojedini mediji su uveli proces prethodnog odobravanja i stavili teret na moderatorski tim – svi komentari su morali da budu prvo provereni i tek onda objavljeni.

Onda se dogodio slučaj Delfi protiv Estonije. Evropski sud za ljudska prava je presudio da je estonski informativni portal Delfi odgovoran and rasističke i uvredljive komentare na njihovom sajtu, koje su postavili anonimni korisnici. Vlasnik medija je proglašen odgovornim iako su komentari bili uklonjeni odmah pošto je vlasnik bio obavešten o njima.

Zašto je medijima “potrebna” sekcija za komentare?

U teoriji, komentari na popularnim onlajn medijskim platformama otvaraju prostor za otvorenu debatu. Komunikacijom sa ciljnom publikom, omogućavajući svima slobodno učešće i tako promovišući vrednosti demokratskog sistema, onlajn medji dozvoljavaju publici da deli i zajedno razvija javno mnjenje. Međutim, postoji praktičniji razlog za to – reklamiranje i njegova finansijska korist.

Pojedini mediji gledaju na komentare kao glavne generatore poseta, što takođe prodaju i oglašivačima. “Stručnjaci” za optimizaciju pretrage (SEO) tvrde da su komentari ključni za porast saobraćaja, jer su korisnici više zainteresovani za debate u komentarima nego za sam članak.

To je možda tačno u teoriji, ali u praksi, sekcije za komentare na sajtovima medija nisu mesto sa iscrpnu debatu i najčešće se koriste sa ispoljavanje frustracija, “ubijanje” vremena i korišćenje neprimerenog rečnika. Iako neprihvatljivo ponašanje možda i može da privuče više klikova, kvalitet tih poseta je veoma slab i beskoristan sa oglašivače.

Ukinite komentare! 

Smatram da je debata o predlogu novog zakona o medijima besmislena, naročito deo o komentarima na onlajn medijima.

U današnje vreme, u odnosu na pre 10 godina, korisnici interneta na raspolaganju imaju mnoštvo različitih kanala za izražavanje mišljenja. Smatram da se preteruje sa idejom da bi se ukidanjem komentarisanja ograničila sloboda govora. Ako bi sa druge strane komentarisanje bilo jedini način da se izrazi mišljenje, priča bi bila potpuno drugačija.

Slovenačka poverenica za informacije, koja se protivi novom predlogu zakona, kaže da “ne smemo prevideti značaj onlajn komunikacije i razmene mišljenja i stoga moramo da potražimo alternative”. Sa druge strane, oni koji podržavaju predlog novog zakona tvrde da bi izmene i ograničenje onlajn komentarisanja koje bi sa njima usledilo dovelo do smanjenja govora mržnje. Smatram da su oba stava nevažna. Nećemo umanjiti količinu govora mržnje, samo ćemo ga skloniti od očiju javnosti.

Mediji procenjuju značaj komentara isključivo na osnovu ekonomskog profita ili gubitka (da li nam ovo donosi novac ili ne?). Oni moraju da znaju da komentari ne doprinose povećanju vrednosti onlajn medija i ovim putem ih obaveštavam o tome. Štaviše, komentari umanjuju vrednost članka i teraju čitaoce dalje od vašeg sajta. Ispostavlja se da nije svako zainteresovan za beskrajnu debatu o tome ko je pobedio u Drugom svetskom ratu koja se odvija u komentarima, bez obzira o čemu je zapravo tekst.

Sekcija za komentare je potpuno disfunkcionalna. Njeno postojanje je zasnovano na oportunističkoj dobiti i rasprava o tome da li treba ukinuti komentare ili ne i kako bi to umanjilo slobodu govora je prema mom mišljenju nevažna. To nas neće dovesti nigde, upravo kao komentari korisnika.